Így éld túl a home office-t, ha visszatér a karantén
Nem tudjuk, mennyi ideig fog tartani a koronavírus-krízis, ezért nem engedhetjük meg magunknak, hogy a negatív érzelmek elhatalmasodjanak rajtunk.
Nézzük meg néhány módszert arra vonatkozóan, hogyan élhetjük túl ezeket az időket anélkül, hogy a mentális egészségünk sérülne.
1. Korlátozd a közösségi média és a híralkalmazások használatát
A járvány már lecsengőben van hazánkban, de továbbra is mindenki a koronavírusról beszél, a közösségi és a hagyományos médiában egyaránt. Amíg nem jutunk túl a válságon, nincs mód ezeknek a híreknek az elkerülésére, vagy a közösségi média hírcsatornáinak tisztítására. De ez nem azt jelenti, hogy folyamatosan követnünk kell minden megjelenést.
Például a Boomerang segítségével a nap folyamán elnémíthatjuk Gmail fiókunkban a beérkező leveleket.
Ezzel nem csupán az emaileket korlátozhatjuk, hanem az alkalmazás megakadályozza a koronavírussal kapcsolatos hírek és a marketingüzenetek beérkezését.
Noha vannak egyéb hasonló alkalmazások iOS, Android és Windows eszközökre (valószínűleg a Freedom a legjobb a piacon), ezekért fizetni kell.
2. Lépj kapcsolatba más szabadúszókkal
Kezdő vállalkozóként többségünknek nincsenek olyan munkatársai, akikkel rendszeresen tartjuk a kapcsolatot. De ez nem azt jelenti, hogy nem tehetjük meg ezt online platformokon - különösen most, amikor a vállalkozásunkban a dolgok nem olyan kiszámíthatók és stabilak, mint ahogy megszoktuk.
Nézzünk meg egy példát, amikor ez hasznos lehet:
Rengeteg üzenetet láttam a Facebookon szabadúszóktól, hogy megkérdezzék, mi a teendő, ha egy ügyfél csökkenteni akarja a munkadíjat, vagy ha a megítélésük szerint aránytalanul sok munkaért gyakorlatilag semmit nem fizetnek.
Az indok mindig az, hogy ezek bizonytalan idők, és csökkenteni kell a költségeket. Azonban ha a szabadúszók precedenst teremtenek, akkor pár tízezer forintért fognak weblapot, grafikát vagy egyéb szolgáltatást eladni, és ezen nehéz lesz változtatni, amikor a dolgok normalizálódnak.
Tehát a különböző alkotókból álló közösség nemcsak lehetőséget ad arra, hogy az üzleti vállalkozás különféle nehézségeiben segítséget nyújtson, hanem biztonságos teret ad a kritikus helyzetek megvitatására. Számos Facebook csoport született a szakmai közösségek támogatására.
3. Tölts minőségi időt a barátokkal és a családdal
Sokak számára, akik otthon dolgoztak a koronavírus előtt, az elszigetelődés nem újszerű. Ha például valaki egyedül él és dolgozik, a jelenlegi állapot szinte normálisnak mondható. Azonban lőttek a munka utáni és a hétvégi kikapcsolódásnak, és erre sok szabadúszónak szüksége van a kiegyensúlyozott életvitel fenntartásához.
Szóval, mivel foglalkozol?
Ha elszigeteltebbnek érzed magát, mint általában, keresd meg a hozzád legközelebb állókat valamilyen alkalmazáson keresztül. Napi néhány perc is segíthet megtörni a monotonitást és a magányt, hogy ne maradjunk egyedül a nap 24 órájában, és pozitív lendületet kapjunk.
Ha viszont szobatársakkal, élettárssal vagy családtagokkal élsz, akkor az otthoni nyugodt munkakörnyezetet eláraszthatja az olyan „zaj”, amely korábban nem volt jelen. Ha elégedetlennek és stresszesnek érzi magát a család, akkor jó ötlet lehet szabályokat és határokat kijelölni.
4. Ha épp nincs megrendelésed, foglalkozz a marketinggel
Ha munkádat veszélyezteti a koronavírus, akkor érdemes folyamatosan elfoglalni magadat valamivel.
Gondolj arra, hogy azelőtt milyen nehéz volt időt szakítani arra, hogy rendesen elvégezz a vállalkozásodhoz köthető bizonyos feladatokat:
- Tervezd át weboldaladat;
- Frissítsd portfóliódat;
- Erősítsd jelenlétedet a közösségi médián;
- Növeld LinkedInen a szakmai kapcsolataid számát;
- Automatizáld, amit csak lehet.
Annak ellenére, hogy a bevétel a szokásosnál lassabban érkezik, tereld vállalkozásodat pozitív irányba. Így amikor a dolgok normalizálódnak, akkor a vállalkozás újra teljes sebességgel haladhat tovább.
5. Fordíts elegendő időt a kikapcsolódásra
Vannak módok az öröm megtalálására és pozitivitás megőrzésére az önkéntes karantén idején is, annak ellenére, hogy számos nehezítő körülménnyel állunk szemben.
Tudom, hogy jelenleg nem könnyű pozitívnak maradni, de a tét nem csak az, hogy jó egészségi állapotban vészeljük át ezt az időszakot. Gondolnunk kell arra is, hogy lelkiállapotunk hogyan befolyásolja vállalkozásunkat. Nem tehetünk sokat a koronavírus gazdaságra gyakorolt hatása ellen, azonban olyan döntéseket kell hoznunk, hogy a legjobb helyzetbe hozzuk magunkat, amikor a vihar elül.